Zaskoczenie

Zaskoczenie to kolejny z sześciu podstawowych typów ludzkich emocji, które pierwotnie opisał Eckman. Zaskoczenie jest zwykle dość krótkie i charakteryzuje się fizjologiczną reakcją zaskoczenia po czymś nieoczekiwanym.

Ten rodzaj emocji może być pozytywny, negatywny lub neutralny. Na przykład nieprzyjemna niespodzianka może polegać na tym, że ktoś wyskoczy zza drzewa i przestraszy cię, gdy idziesz nocą do samochodu.

Przykładem miłej niespodzianki może być powrót do domu i stwierdzenie, że Twoi najbliżsi przyjaciele zebrali się, aby świętować Twoje urodziny. Zaskoczenie często charakteryzuje się:

Wyraz twarzy: uniesienie brwi, rozszerzenie oczu i otwarcie ust
Reakcje fizyczne: takie jak skok do tyłu
Reakcje werbalne: takie jak krzyki, krzyki lub sapanie
Zaskoczenie to inny rodzaj emocji, który może wywołać reakcję walki lub ucieczki. Zaskoczeni ludzie mogą doświadczyć przypływu adrenaliny, który pomaga przygotować organizm do walki lub ucieczki.

Zaskoczenie może mieć istotny wpływ na ludzkie zachowanie. Na przykład badania wykazały, że ludzie mają tendencję do nieproporcjonalnego dostrzegania zaskakujących wydarzeń.

To dlatego zaskakujące i niezwykłe wydarzenia w wiadomościach zwykle zapadają w pamięć bardziej niż inne. Badania wykazały również, że ludzie są bardziej podatni na zaskakujące argumenty i uczą się więcej na podstawie zaskakujących informacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.